Jak létat s dronem legálně na Panské Skále – Národní přírodní památce?

Smím si pořídit atraktivní video z dronu přeletem nad národní přírodní památkou? Vyletět si pěkně nad nějakým pohádkovým místem – třeba Panskou Skálou? Nebo tím porušuji předpisy a Pyšná princezna by na mě nebyla pyšná?

Pokud jsi hobby pilot a třeba sis zrovna koupil první dron, nebo už nějakou dobu lítáš, ale plaveš v pravidlech a chceš se dozvědět pár fíglů, jak se nedopouštět přestupků, určitě čti dál. Tenhle článek ti zodpoví otázku, jestli musíš mít na pořízení záběrů národní přírodní památky Panská Skála z ptačí perspektivy povolení.

Technologický posun a cenová dostupnost komerčních dronů způsobila, že skoro na všech hezkých místech teď můžeš slyšet nebo vidět ve vzduchu nějaký bzučící stroj a přitom mnohdy jejich piloti riskují tučnou pokutu. Tomu se dá snadno vyhnout tím, že si před každým letem uděláš předletovou přípravu. Já využívám turistickou mapu od mapy.cz, kde jsou vidět hranice obydlené oblasti nebo zvláště chráněných území (CHKO, národních parků a pod.).

Každý pilot dronu taky před vzletem zapíná AisView nebo Airmap, kde jsou zobrazena ochranná pásma letišť, zakázané nebo dočasně rezervované prostory.

Vezmeme si tedy příklad té Panské Skály viz snímek z turistické mapy.

Hranice národní přírodní památky dobře ohraničují (zeleně) místo, kde dronař nemůže vyletět bez souhlasu příslušného orgánu ochrany přírody. Protože jsou hezké záběry Panské Skály s krajinou nebo západem slunce, teoreticky by se nabízelo vyhnout se při letu hranicím NPP a využít pro vzlet a přistání tyrkysově vyznačené plochy (zhruba, jsou mimo ochranné pásmo vedení a silnic, v bezpečné vzdálenosti od osob a staveb), avšak v horní části snímku si můžeme všimnout, že se Panská Skála nachází v CHKO České středohoří, tedy ani tato varianta není možná, protože CHKO je zvláště chráněné území.

Jsem hobby pilot, mám bezpilotní letoun s MTO do 0,91 kg a chci létat rekreačně, co mám tedy dělat? Dobrá zpráva je ta, že existuje celá řada NPP, které jsou mimo zvláště chráněná území, tedy výše uvedený postup na ně bude fungovat – při letu se vyhnout hranicím NPP, dále se vyhnout HOP, ochranným pásmům vedení aj.

Může tedy konkrétně na Panské Skále vyletět alespoň profi dronař s licencí, držitel povolení k provádění leteckých prací od ÚCL?

Za určitých podmínek může. Profesionální pilot musí ale nejprve získat jednorázové povolení od ÚCL (HOP), na základě žádosti o udělení výjimky pro létání nad rámec standardních povolení. V té stanoví časové období, hranice dopadové oblasti, jak bude zajištěn prostor tak, aby nedošlo ke vstupu nezúčastněných osob aj. Bude si předtím také muset opatřit souhlas příslušného pracoviště Agentury pro ochranu přírody a krajiny. Po ukončení činnosti musí na ÚCL zaslat informaci o tom, jak celá akce proběhla (meteorologická situace, nestandardní chování stroje, přesná doba létání, atd), a že je ukončena.

A co vy, létali jste nedávno na nějakém pěkném místě? A podle pravidel? Bezpečný let a pěkné záběry!

Slovníček pojmů:

MTO – Vzletová hmotnost dronu

ÚCL – Úřad pro civilní letectví

AOPK – Agentura ochrany přírody a krajiny

NPP – Národní přírodní památka

HOP – Hustě osídlený prostor, jednorázové povolení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *